Matrix Tedavisi ilk olarak 1989-1997 yılları arasında Almanya’daki Erlangen Üniversitesi’nde Dr. Randoll tarafından yürütülen klinik odaklı temel araştırmalara dayanarak geliştirilmiştir.
Matrix Ritim Tedavisinin terapötik etkisi, iskelet kas sisteminin titreşimsel etkisine ve karakteristik frekansına dayanır. Kalp kası, kanın genel dolaşımında ana işi yapsa da, en küçük kılcal damarlara kadar, hücrelerin yanı sıra hücrelere yeterli miktarda oksijen ve besin kaynağı sağlamak için, kalbin dolaşımına ek mekanizmalar eklenmesi gerekir. Bu tedavi ile metabolik son ürünlerin dokulardan atılması hedeflenmektedir.
Matrix Kavramı açısından bakıldığında, hastalıklar hücrenin biyolojik seviyesinde ortaya çıkar. İskelet kas sisteminin titreşimsel etkisi hücrelere yeterli oksijen ulaştırmak ve mikro besin öğeleri için önkoşuludur. Normal kas fonksiyonunda aksamalar olduğunda; hücre kası, kemik, sinir, vasküler dokular ve kaslardaki değişikliklerin yanı sıra ağrılı kramplara neden olabilecek enerji yetersizliklerine (yetersiz oksijenlenmeden dolayı) yol açarak hücre faaliyetlerinin yavaşlamasına veya tıkanmasına neden olabilir. Metabolizma asitli hale gelir ve hücreler artık düzgün bir şekilde çalışamaz.
Matrix Ritim Terapisinde, terapist “Matrixmobil” adı verilen özel olarak geliştirilmiş bir cihaz kullanarak dış hücrelere ve çevrelerine yani hücre dışı matrikse etki eder. Matrixmobil’in vücuda uygulanması, dokuda asimetrik bir basınç dağılımı oluşturur; bu, aynı zamanda sinir reseptörlerini uyarırken bir pompa/emme etkisi yaratır. Spesifik olarak terapist, kas hücrelerinin doğal mikro-kalibrasyonlarına uyarlanan ve böylece hücresel seviyede etkili bir şekilde hareket eden, mikroskobik, ritmik bir gerilme hareketi (mikro uzatma) oluşturmak için Matrixmobil’i kullanır. Dokuların ve hücrelerin normal mikrovibrasyonel aktivitesi geri yüklenir ve/veya uyarılır. Çok kısa sürede, vücudun belirli bölgesinde metabolik işlemlerin normalleşmesine yol açar. Bu yöntem oldukça geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir.

Matrix Ritim Terapisi hem tedavi hem de tanı amaçlı kullanılır. Sinir sistemi ve kas-iskelet sistemi hasarından etkilenen tüm insanlara yardımcı olabilir. Özellikle, Matrix Ritim Terapisi aşağıdaki amaçlar için kullanılır:
• Bozulmuş hareketliliğin iyileştirilmesi: immobilizasyonu takiben travma sonrası tedavi, donmuş omuz, artrojenik konjestif sendrom vb.
• Şişliğin azalması: hematomlar, ödem, sıkışık lenf drenajı vb. esnekliğin eliştirilmesi: yapışıklıklar, izler, sklerodermi, postural bozukluklar vb.
• Lokal veya sistemik kas hipo-hipertonisinin düzenlenmesi; kas gerginliği, spastisite, kraniyomandibuler disfonksiyon (CMD)
• Akut ve kronik ağrının hafifletilmesi: nevralji, gerilmiş kas lifleri, herpes zoster, fantom ağrıları, migren vb.
• Fonksiyonel ve yapısal sinir rejenerasyonunun hızlandırılması; Karpal Tünel Sendromu, peronal sinire zarar, CRPS (Sudeck sendromu), kulak çınlaması vb.
• Kronik dejeneratif tipteki hastalıklarda hızlı iyileşme ve rejenerasyon: romatizma, osteoporoz, artroz vb.
• Kronik açık yaraları ve deri altı dokusunun kronik rahatsızlıklarını olan hastalarda mikro-dolaşım ağının fonksiyonunun geri kazanılması; venöz ülserler, selülit.
• Tükenmişlik, kronik yorgunluk ve aşırı çalışma, travma sonrası stres bozukluğu vb.

ingoLogo

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Telefon :
0 (535) 881 41 11

Mail :
info@atacansaglikliyasammerkezi.com

Instagram