PROFESYONEL YAŞAM HİKAYESİ

2003’te Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan Leyla Bilen, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Sertifika Programı’nı başarıyla tamamlamıştır. İş yaşamına İngilizce öğretmenliği yaparak başlamış, sonrasında Antalya, Ankara ve İstanbul’da özel sektörde faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket ve holdinglerde çeşitli iş deneyimlerine sahip olmuştur. Görev aldığı sektörler arasında turizm, zincir mağazacılık işletmeciliği, özel eğitim ve öğretim kurumları, hastane işletmeciliği ve uluslararası ticaret yer almaktadır. Bilen, çalışma hayatında Başbakanlık, İŞKUR, Ulusal Ajans ve Avrupa Birliği kapsamında yürütülen projelerde koordinatör, danışman, tercüman ve eğitmen olarak görev almıştır.
Elde ettiği uluslararası başarıların başında 2006’da Antalya’da Net-Urart Holding kapsamında yürütülen Best Selling eğitimi sonrası hem eğitimde hem de saha satış uygulamalarında gösterdiği yüksek başarıdan dolayı Türkiye Best Seller’ı seçilerek kazandığı birincilikler ve yurtdışı ödülleri ile ülkemizi temsil edişi gelmektedir. ‘Altı Adımda Mükemmel Satış Teknikleri’ alanında gösterdiği başarıdan ötürü Best Coaching eğitimi almaya hak kazanarak koçluğa, insan kaynaklarına, psikolojisine ve daha doğrusu insanın yapı taşlarını oluşturan her bir alana olan ilgisi artan Bilen, o tarihten sonra kişisel ve kurumsal gelişim alanlarında çok sayıda eğitimler alarak ilgili alanlarda eğitimler vermeye ve danışmanlık yapmaya başlamıştır.
2009’da Dokuz Eylül Üniversitesi İnsan Kaynakları Tezli Yüksek Lisans Programı’nı kazanarak İzmir’e gelen Bilen, kişisel ve kurumsal gelişim alanındaki bilgi ve deneyimlerini Saygıdeğer hocalarının teşviki ve yardımları sayesinde kurum ve kuruluşlara ulaştırma şansı yakalamıştır. 2007’de REİKİ eğitimiyle başlayan enerji çalışmalarına 2009 ve sonrasında Kozmik Enerji, Deeksha, RaSheeba, Reiki Master, Kundalini Reiki, Saf Dokunuş ve Saf Enerji eğitimleriyle devam etmiştir. 2010-2015 tarihleri arasında DESEM (Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi)’de ‘Yaşam Koçluğu’, ‘İleri Koçluk Becerileri’, ‘NLP Teknikleri’ ve ‘İnsan Kaynakları Yönetiminde Koçluk ve Mentorluk’ üzerine eğitimler vermiştir. Bilen, ülke çapında yoğun talep gören eğitimlerine tüm hızıyla devam etmektedir.
2011’de İş ve Meslek Danışmanlığı Projesi’nde Eğitim Koordinatörü olarak görev almıştır. 2011-2014 yılları arasında bu Hindistan’da Birlik Üniversitesi – Derinleşme Süreci’ne katılarak spritüel çalışmalara dâhil olmuş ve Türkiye’nin tercümanlığını yapmıştır. 2012’de bir dönem Medical Park İzmir Hastanesi’nde İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yapan Bilen, gerek yurt içi gerekse yurt dışı eğitim ve seminerleri sebebiyle görevinden ayrılarak kişisel ve kurumsal gelişim alanındaki çalışmalarına geri dönmüştür. Mayıs 2014’te British Council ve Erasmus Plus kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı işbirliğinde uluslar arası gençlik projelerinin yürütülmesi ve girişimcilik alanlarında önce Adrasan’da sonra İskoçya’da ülkemizi temsil etmiştir.
Şu anda çalışmalarını, şehirlerarası ve uluslar arası düzeyde Profesyonel Koç, Eğitmen ve İnsan Kaynakları Danışmanı olarak yürütmeye devam etmektedir. Kasım 2017’de MYK, TÜRKAK ve Anka Koçluk işbirliğinde yürütülen ‘Koçluk’ta Mesleki Yeterlilik’ sınavlarını başarıyla geçerek MYK tarafından yetkisi belgelendirilmiş ilk koçlar arasındaki yerini almıştır. Aralık 2017 itibariyle eğitimli ve eğitmen olduğu bütün alanlarda uluslararası akreditasyon süreçlerine başvurarak başarıyla onay almıştır ve tüm eğitimlerinin sonunda uluslararası sertifika verebilme hakkı kazanmıştır.
İzmir’de yaşayan Bilen, talepler üzerine yurt içi ve yurtdışında faaliyet gösteren çeşitli merkezlerde ve şirketlerde ulusal ve uluslararası standartlarda yeterliliği onaylanmış eğitimler vermektedir. Bilen, belirli zaman dilimlerinde yerel ve ulusal kanallarda yayınlanan programlara canlı yayın konuğu olarak katılmakta ve yetkinlik sahibi olduğu alanlarda bilgi paylaşımında bulunmaktadır.
2015 yılında yazmış olduğu ‘Kaderinizin Rengi Karakterinizde Gizli’ adlı kitabıyla yazar kimliği kazanan Bilen, ‘Değişim ve Dönüşüm Günlüğüm‘ ile ‘Değişim ve Dönüşüm Kartlarım‘ adında iki esere daha sahiptir. Kendi kitaplarının yanı sıra, ‘İletişim Çalışmaları 2017’ kitabının yazarlarından biri olarak ‘Kişilerarası İletişimin Güncel Mottosu: Koçluk’ ünitesini yazmıştır. Aralık 2017’de yayınlanan ‘Ses Ver İlham Ver’ adlı sesli kitap projesinde ‘Mardinli Amazon’ hikayesiyle yer almıştır. Ağustos 2019’da ‘İnsan Kaynakları Yönetiminde Koçluk Yaklaşımı ve Etkileri’ konulu yüksek lisans tezini başarıyla tamamlayarak mezun olmuştur. Bilen’in tez çalışmasında yer alan ‘koçluk’ konulu bölümler, yerli ve yabancı literatürde yer almaya başlamıştır.
Referansları arasında; Schneider Electric İstanbul Merkez, Vestel Manisa, İzmir Ticaret Borsası, PERYÖN, SİLKAR Holding, Dubai Starr Sigorta, Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri, ERA İnsan Kaynakları ve Danışmanlık, Özel İstihdam Bürosu, Türkiye Basın İlan Kurumu, Doğan Sigorta, VIP Turizm, İnternet, Medya ve Bilişim Federasyonu, İzmir Yeni Sistem Dershaneleri, Asko Kariyer, Global Kariyer, HRM İzmir, PETKİM, FG Group Tekstil, SAFKAR, Hava Teknik Okulları Komutanlığı, EGEKOBİDER, İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi, Formtek, ORÇELİK, Aksa Jeneratörleri, Selçuk Belediyesi, Polat Makina, Ulusal İşletmecilik Kongresi, Protel, Külçe Makine, Medical Park İzmir Hastanesi, TONO Gelişim, Trio Gelişim, Stüdyo Bir Bireysel Gelişim Merkezi, Irina Danışmanlık, KALDER İzmir ve GEA Yönetim Danışmanlığı gibi kurum ve kuruluşlar yer almaktadır.

SAHİP OLDUĞU EĞİTİM SERTİFİKALARI:
• ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi – Koç (Seviye 6)’, ANKA Koçluk Eğitim Danışmanlık Belgelendirme A.Ş., Ankara.
• ‘Eğiticinin Eğitimi’, ‘Yönetim Danışmanlığı’, ‘Beden Dili Eğitmenliği’, ‘NLP Danışmanlık’, ‘Etkili Sunum Teknikleri Eğitmenliği’, ‘Koçluk’, ‘Satış ve Pazarlama Eğitmenliği’, ‘Diksiyon Eğitmenliği’, ‘İnsan Kaynakları Eğitmenliği’, ‘Psikoloji Uzmanlık Eğitimi’, ‘Psikoloji Danışmanlık Eğitimi’, ‘Siyasi Danışmanlık’, ‘İletişim Uzmanlığı’, ‘Risk Yönetimi Uzmanlığı’, ‘Toplantı Yönetimi’, ‘Müzakere Teknikleri’, ‘Rekabet Stratejileri Uzmanlığı’, ‘Protokol Kuralları’, ‘Postmodern Yöneticilik Yaklaşımları’, ‘Büro Yönetimi’, ‘Marka Yönetimi Uzmanlığı’,Liderlik Gelişim Programı, ‘Sağlık ve Beslenme Koçluğu’ sertifikaları, University America & Association of Leadership Educators & International Leadership Association & School of Leadership.
• ‘NLP Master Pratisyeni’, ‘Eğitim Koçu’, ‘Yaşam Tasarımı Uzmanı’ ve ‘Hafıza Teknikleri Uzmanı’, ‘NLP Pratisyeni’, ‘Yaşam Koçu’ ve ‘EFT Uzmanı’ sertifikaları, Denge & ICA, İstanbul.
• ‘Uluslararası Pranayama Nefes ve Meditasyon Eğitmeni’, Seçkin Çelebi, İzmir.
• ‘Uygulamalı Yeni Girişimcilik Eğitimi’ Sertifikası, Balçova Belediyesi, İzmir.
• ‘Eğitim ve Öğrenci Koçluğu’,‘Hızlı Okuma Eğitmenliği’, DESEM & Altın Oran Akademi, İzmir.
• ‘Etkili ve Güzel Konuşma, Diksiyon’ Eğitimi, Parantez Eğitim, İzmir.
• ‘Best Coaching’ ve ‘Best Selling’ Eğitim Sertifikaları, Net-Nuance Holding.
• ‘Kozmik Enerji’ Uygulayıcılık Eğitimleri, Fotiny Gudela & Şehnaz Demir.
• ‘Kozmik Enerji Master ve Magister’ Eğitimleri, Nick Tosark, Ukrayna.
• ‘Shamballa MDH-Çok Boyutlu Şifa Sistemi’ Grand Master, Eylem Sedef Dilber.
• ‘Deeksha’ Uygulayıcılık Eğitimi, Birlik Üniversitesi, Hindistan.
• ‘REIKI 1’ ve ‘REIKI 2’ Eğitim Sertifikaları, Petek Kitamura, İstanbul.
• ‘REİKİ Master’ Eğitimi, Petek Kitamura Tokyo Reiki International.
• ‘RASHEEBA Master’ Eğitimi, Cem KORKUT, İzmir.
• ‘Theta Healing Basic’ Uygulayıcılık Eğitimi, Çağlayan Gonca, İzmir.
• ‘Düşünce Kontrolü’ Eğitimi, Luna Donna Danışmanlık, İzmir.
• ‘Kundalini Reiki 1, 2 ve Master’ Eğitim Sertifikaları, Sevcan Ömür, İzmir.
• ‘Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili’, ‘İnsanları Etkileme ve İkna Etme Sanatı’ ve ‘Motivasyon ve Verimli Çalışma Yöntemleri’ Eğitimleri, Aşkım Kapışmak.
• ‘Etkili İletişim’, ‘Beden Dili’ ve ‘Diksiyon’ Eğitimleri, Cem Öğretir.
• Yeminli Tercüman: İstanbul 40. Beyoğlu Noteri, Mardin 1. ve Kızıltepe 1. Noterlikleri.

BAŞARILAR & BURSLAR:
• ‘İnsan Kaynakları Yönetiminde Koçluk Yaklaşımı ve Etkileri: Özel Sektörde Faaliyet Gösteren Hizmet İşletmeleri Yöneticileri ve Çalışanları Örneklemi’, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İzmir.
• ‘Enterprise – the Next Generation’, Youthpass Eğitim ve Ağ Kurma Projeleri, Avrupa Birliği Gençlik Çalışmaları Eylem Programı & Türkiye Ulusal Ajansı, İskoçya.
• ‘ACT & Connect – Transnational Youth Initiatives by Youth’, Youthpass Eğitim ve Ağ Kurma Projeleri, Avrupa Birliği Gençlik Çalışmaları Eylem Programı & Türkiye Ulusal Ajansı, Adrasan/Antalya.
• Yüksek Başarı Sertifikası, Fakülte-Öncesi Düzey, Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu, Ankara.
EĞİTMEN VE KONUŞMACI OLARAK KATILDIĞI EĞİTİM, SEMİNER ve TV PROGRAMLARI
• PERYÖN Gaziantep İnsan Yönetimi Zirvesi – ‘Değişim ve Dönüşümün Yeni Yüzü’
• 19. Mükemmelliği Arayış Sempozyumu – ‘Enerjilerle Değişim ve Dönüşüm Yönetimi’
• STAR TV, Ece Belen ile Bugün Programı – ‘Kaderinizin Rengi Karakterinizde Gizli’
• Haber Türk TV, Ana Haber Programı – ‘Enerji Kaçakları ve Mekan Dengeleme’
• EGE TV, Hayat Sevince Güzel Programı – ’10 Parmakta Bütünsel Sağlık Sırları’, ‘Aşkı ve Parayı Hayatımıza Nasıl Çekeriz?’, ‘Kaderinizin Rengi Karakterinizde Gizli’, ‘Enerji Vampirleri ve Kaçaklar’, ‘Meslek Olarak Koçluk’, ‘Eterik Bağların Hayatımızdaki Rolü’, ‘İnsan Hayatında NLP Mucizesi’, ‘Feng Shui Enerjisi’, ‘Renkler ve Karakterler’, ‘Olumlu Düşünce Gücüyle Sağlıklı Yaşam’, ‘İnsan Enerjisinde 7 Çakranın Önemi’, ‘Biorezonans Mucizesi’, ‘AVS – Aura görüntüleme Sistemi’
• Akdeniz TV, Mucize Sensin Programı – ‘Olumlu Enerjilerle Sağlıklı Değişim ve Dönüşüm’
• Kanal Ben, Nefesinle Yarat Programı – ‘Meslek Olarak Koçluk ve Kapsamı’, ‘Renkler ve Karakterler’
• Kanal Ege, Yaşamın Renkleri Programı – ‘Profesyonel Bir Meslek Olarak Koçluk’
• Kanal Egea Turk, Nil Deniz ile Kahve Sohbetleri – ‘Kişisel Gelişim Dünyası’, ‘Bütünsel Gelişim Programları ve Teknikler’
• BJK TV, Çizgi Dışı Programı – Sporcu Sağlığında Pozitif Düşünce ve Motivasyon
• İnternet ve Yeni Medya Konferansı – Yeni Medyada Eğitim ve Koçluk
• Ulusal İşletmecilik Kongresi: ‘Renkli Yönetim mi, Yönetimin Rengi mi?’ adlı bildiriyi sunmuştur. 05-07.05.2011 Kuşadası
• Renkler, Karakterler ve Enerji – Çarşamba Buluşmaları, İstanbul.
• İzmir Ekonomi Rotaract Kulubü & Rotaract Akademi – ‘Renkli İletişim ve Etkileşim’
• EGE Rotary Klubü – ‘Renkli İletişim ve Yönetim’
• EGE TV, Gökkuşağı Programı Canlı Yayın – ‘Doğru Hedef Mutlak Başarı’, ‘Düşünce Gücüyle Sağlıklı Değişim ve Dönüşüm’, ‘Renkler ve Karakterler’, ‘NLP ile Hızlı İngilizce’
• DESEM & ERA, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitim Programı – ‘İnsan Kaynakları Yönetiminde Kurum İçi İletişim ve Motivasyon’, ‘İnsan Kaynakları Yönetiminde Koçluk ve Mentorluk’, ‘İnsan Kaynakları Yönetiminde Kozmik Enerjiler’, ‘Kişisel ve Kurumsal Gelişim Teknikleri’
• Hava Teknik Okulları Komutanlığı, Kariyerde Koçluk Paneli – ‘Koçluk’
• DESEM & Asko Kariyer – ‘NLP Teknikleri Eğitim Semineri’
• Yeni Asır TV, Tarım ve Kobi Programı Canlı Yayın – Kobi Dünyasında Eğitim
• Yeni Asır TV, Kariyer Doktoru Programı Canlı Yayın – İş Yaşamında Koçluk
• DESEM Farkındalık Seminerleri – ‘Sözün Bittiği Yerde Buluşalım’, ‘Acılardan Özgürleşmek’, ‘Altın Çağa Girerken’
• Agora Sohbetleri – ‘Renkler, Karakterler ve Enerjiler’, ‘Olumlu Enerjilerle Sağlıklı Yaşam’
• DESEM (Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi) – ‘Yaşam Koçluğu Eğitimi’, ‘Eğitim Koçluğu Eğitimi’, ‘İleri Koçluk Becerileri Eğitimi’, ‘NLP Teknikleri Eğitimi’, ‘EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) Eğitimi’
KİTAPLARI VE YER ALDIĞI YAYINLAR
• Kaderinizin Rengi Karakterinizde Gizli, Leyla Bilen, Tara Kitap, 2015
• Değişim ve Dönüşüm Günlüğüm, Leyla Bilen, Tara Kitap, 2015
• Değişim ve Dönüşüm Kartlarım, Leyla Bilen, Tara Kitap, 2015
• İletişim Çalışmaları Kitabı, “Kişilerarası İletişimin Güncel Mottosu: Koçluk” Bölüm Yazarı, Cemile Çetin ve Leyla Bilen, Sakarya Üniversitesi, 2017
• Ses Ver İlham Ver, “Leyla Bilen – Mardinli Amazon”, Tara Kitap, 2017

SOSYAL KULÜP/DERNEKLER
• Üye, BİLMED (Bilkent Üniversitesi Mezunlar Derneği)
• Üye, DEÜDER (Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği)

LEYLA BİLEN EĞİTMENLİĞİNDE BİREYSEL ve KURUMSAL GELİŞİM EĞİTİMLERİ
• Yaşam Koçluğu Eğitimi
• Eğitim Koçluğu Eğitimi
• Profesyonel Koçluk ve Mentorluk & Kurumsal Koçluk Becerileri
• EFT (Emotional Freedom Techniques) Uygulayıcı ve Master Eğitimleri
• Eğitimcinin Eğitimi
• Renklerle Mükemmel Satış Teknikleri
• NLP (Neuro Linguistic Programming) Pratisyenlik ve Master Pratisyen Eğitimleri
• Yöneticilik, Liderlik ve Etkin İnsan Yönetimi
• Etkili İletişim, Beden Dili ve Sunum Teknikleri
• Geribildirim ve Performans Yönetimi
• Duygusal Zekalı Liderlik
• Bütünsel Koçluk ve Danışmanlık Eğitim Programı
• Pranayama Nefes Teknikleri Eğitimi
• Bütünsel Değişim ve Dönüşüm Yönetimi
• Zaman ve Stres Yönetimi
• Dikkat ve Konsantrasyon
• Kılık, Kıyafet ve İmaj Yönetimi
• Hafıza Geliştirme Teknikleri
• Çatışma ve Kriz Yönetimi
• Performans ve Motivasyon Yönetimi
• Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi
• MYK Koçluk Sınavına Hazırlık Kursu ve Mentorluk Desteği
• Girişimciliğin Geliştirilmesi
• İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesinde Eğitim ve Geliştirme/Performans Değerlendirme/Kariyer Yönetimi/Kurumiçi İletişim ve Motivasyon
• Beynin Etkin Kullanımı ve Düşünce Ağacı

LEYLA BİLEN – ENERJİ EĞİTİM VE UYGULAMA ÇALIŞMALARI
• Biyoenerji Uzmanlık Eğitimi
• Meditasyon ve Ruhsal Gelişim Teknikleri Eğitimi
• REIKI 1, 2 ve Master Eğitimleri
• Kundalini REIKI 1, 2 ve Master Eğitimleri
• Işık Beden, Altın Işık ve Gümüş Enerji Aktivasyon Eğitimleri
• Shamballa MD 1, 2, 3 ve 4. Seviye Çok Boyutlu Şifacılık Eğitimleri
• Nefes ve Meditasyon Eğitimi
• Karmik Temizlik Çalışmaları (Kozmik Enerji)
• Bütünsel Şifa Seansları ( Kozmik Enerji / Deeksha / REIKI / Işık Enerjisi)