Dokunma, anne karnında oluşan ilk duyu ve ölmeden önce kaybettiğimiz son duyudur. Deri vücudun en büyük organı olup bebeğin dış dünyayla ilk iletişimini yaptığı organdır. İnsanlar temas olmadan yaşayamazlar. Sağlıklı bir temasla bebekler sadece yaşamakla kalmaz, gelişirler. Bebeğinizin gelişimini sevgi dolu ve güven verici dokunuşlarla destekleyebilirsiniz.

Masaj, basit bir temas değildir. Bebeğinizle göz teması, iletişim ve ten teması kurarak “Ben seni seviyorum” demenin en güzel yoludur.

BEBEK MASAJININ FAYDALARI

Bebeğe Faydaları

Güvenli bağlanma
İki ebeveynle de erken bağ kurma
Birebir kaliteli vakit geçirilmesi
Sözel/sözel olmayan iletişim
Kesintisiz ilgi
Saygı duyulduğunu hissetmek
Bütün duyuları kullanmak
Sevgi
Besleyici temas
Taklit

Anne ve Babalar İçin Faydaları

Bebeği daha iyi anlamak
Bebeğin sinyallerini okuyabilmek ve bunlara saygı göstermek
Güvenli bağlanma
İleri ebeveynlik becerileri
Babanın daha erken dahil olabilmesi
Kaliteli vakit
Stres hormonlarının azalması
Rahatlatıcı hormonların artışı (oksitosin, prolaktin vb.)
Süt üretiminin uyarılması
Doğum sonrası depresyonda azalma

Toplum İçin Faydaları

Pozitif temasın artması
Saygı ve Empatinin artması
Kötü davranış, şiddet ve suçun azalması
Daha sağlıklı bir toplum ile sağlık masraflarında azalma

Bebek masajı ile ilgili araştırmalar, son birkaç yılda literatürün odak noktası olmuştur. Araştırmaların çoğunda bebek masajının ağırlık, boy, baş çevresi, kemik mineral yoğunluğu, uyku süresi, solunum, kalp hızı değişkenliğinin düzelmesi ve gaz-kolik ağrılarının azalması gibi fiziksel gelişime faydalı etkileri gösterilmiştir.
Prematüre bebeklerde masajın etkileri için yapılan araştırmalarda; kilo alımını arttırdığı, ağrıyı azalttığı, sindirimi artırdığı ve daha az enerji harcandığı, kalp atış hızı üzerine olumlu etkiler yarattığı, hastanede kalış süresini kısalttığı, stresi azalttığı, beslenme intoleransını azalttığı, bağışıklık sistemini geliştirdiği, nörolojik, motor ve davranışsal gelişimde olumlu etkileri olduğu belirtilmiştir. Ayrıca araştırmalar prematüre bebeklerin annelerinde depresyon ve kaygının azaldığını göstermiştir.

Merkezimizde verilecek olan eğitime 0-12 ay arası bebeği olan tüm ebeveynler katılabilirler. Bebek masajı eğitimi; hem annenin, hem bebeğin masajı günlük yaşamın bir parçası haline getirebilmesi için IAIM’ın standartları çerçevesinde 5 haftalık bir sürede verilmektedir. Eğitim teori, pratik ve tartışma olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ayrıca kolik masajı eğitimi verilecektir. Grup eğitimleri ve bireysel eğitim için iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dr. Gönül KILIÇ
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşiresi
Bebek Masajı Eğitmeni

ingoLogo

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Telefon :
0 (535) 881 41 11

Mail :
info@atacansaglikliyasammerkezi.com

Instagram